Gotowe układy napędowe – najważniejsze informacje o motoreduktorach

Więcej informacji o motoreduktorach jednofazowych.

Motoreduktory to ogólnie mówiąc zintegrowane układy napędowe skonstruowane głównie z przekładni mechanicznej oraz silnika elektrycznego. Jak działają motoreduktory i kiedy się je stosuje? Dowiesz się tego w niniejszego wpisu.

Motoreduktory – prefabrykowane układy, które oszczędzają czas konstruktorów

Motoreduktory umożliwiają wydajne korzystanie z elektrycznych silników jako napęd w wielu użyciach w przemyśle. Przy użyciu przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika zostaje zredukowana nawet do kilkuset razy, przy jednoczesnym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Naturalnie sprawność przekładni z żadnym układzie nie będzie 100%, wskutek czego zawsze występuje drobna różnica między mocą wejściową i mocą wyjściową w układzie. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor mogą dodatkowo wchodzić inne moduły jak sprzęgła albo hamulce. Niezaprzeczalnym atutem motoreduktorów jest fakt, iż są to gotowe zestawy, które można bez trudu wybrać z oferty producenta tak, żeby ich parametry idealnie odpowiadały wymogom danej konstrukcji. Inżynierzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a nawet miesiące, na żmudne wyliczenia oraz testy różnych układów części. Zależnie od typu i konstrukcji przekładni, motoreduktor może być dedykowany do długotrwałego bądź krótkotrwałego czasu pracy, jak również do lekkich, średnich lub znacznych obciążeń.

Motoreduktor, w którym wykorzystano przekładnię kilkustopniową, pozwala uzyskać niezmiernie wysoki zakres przełożeń, dochodzący nawet do kilku tysięcy.

Motoreduktory – jakie ich rodzaje się wyróżnia?

Mimo, że motoreduktory mogą być konstruowane z wykorzystaniem kilku rodzajów silników (BLDC, DC, AC oraz szeregowych), dzieli się je ze względu na rodzaj przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. A więc wyróżnia się takie oto motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory płaskie i walcowe (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową).

Brak zapewne takiej gałęzi gospodarki, w której nie dałoby się zastosować motoreduktora jako układu napędowego. Czy to przemysł, produkcja żywności czy transport, motoreduktory wprawiają w ruch różne automaty, jak m.in mieszadła, atrakcje w parku rozrywki, linie bagażowe na lotniskach albo schody ruchome. Szerokie zróżnicowanie ich mocy, rozmiarów oraz typów zastosowanych w nich przekładni i silników przyczyniła się do tego, iż ilość realnych zestawów, które dzisiaj oferują najpopularniejsi światowi producenci motoreduktorów, można wyrażać już nie w setkach, lecz zasadniczo w milionach.

Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]