Przemysł, hobbyści, zwykli obywatele – kto korzysta z silników DC?

Dowiedz się, gdzie zaopatrzyć się w silnik szczotkowy.

Wiele maszyn, których używamy codziennie i bez których życie byłoby trudniejsze, aby działać wykorzystuje silniki prądu stałego. Ogromne lub malutkie, szczotkowe czy też bezszczotkowe, te urządzenia zmieniły nasz tryb pracy oraz życia, a przeciętny obywatel zwykle nie ma świadomości tego, jak są one skonstruowane ani jak pracują te silniki.

Kilka wstępnych informacji o silnikach elektrycznych na prąd stały

Zadaniem silników DC jest zmiana energii elektrycznej na energię mechaniczną. Jak podkreśla ich nazwa, zasila je prąd, w którym kierunek oraz zwrot transferu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego typu znane są od nieomal dwóch wieków i są wspólnym osiągnięciem wielu osób. Do ich opracowania, następnie rozwoju i ostatecznie ich wprowadzenia do szerokiego wykorzystania w różnorodnego typu maszynach, przyczyniły się badania i wynalazki najlepszych naukowców połowy XIX wieku, jak np. Thomas Edison, Moritz Jacobi oraz Thomas Davenport. Silniki elektryczne na prąd stały składają się ze komutatora, rotora, dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne, nieruchomego statora i szczotek. Współcześnie powszechnie wykorzystywane są też silniki prądu stałego bezszczotkowe, które przede wszystkim z uwagi na brak tego często ulegającego awarii podzespołu, są uznawane za bezpieczniejsze, bardziej wytrzymałe, i są ogólnie lubiane za cichą pracę orazwyjątkową niezawodność.

Gdzie używa się silników elektrycznych DC?

Powiedzieć, iż silniki elektryczne prądu stałego są wykorzystywane w zasadzie wszędzie to nie egzageracja. Jeżeli w domu posiadasz czytnik CD/DVD bądź korzystasz w notebooku z dysków HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia użyto bezszczotkowego silnika. Silniki na prąd stały są częścią sterowanych zdalnie pociągów czy samochodów, czyli zabawek, którymi zachwycaliśmy się jako dzieci i które prawdopodobnie damy także naszym pociechom. Takie silniki wprawiają w ruch duże i mniejsze pompy hydrauliczne niezastąpione w licznych gałęziach przemysłu, np. budowlanej, wydobywczej bądź produkcyjnej. W przyszłości, za sprawą silników prądu stałego samochody elektryczne będą powszechne, a już teraz te silniki usprawniają naszą mobilność, ponieważ napędzają modne segwaye, hulajnogi i rowery elektryczne. Z silniczków na prąd stały korzystają również hobbyści do tworzenia najróżniejszych modeli z zakresu robotyki oraz mechaniki.

O ile silniki elektryczne na prąd stały o niewielkiej mocy bez problemu można nabyć w sklepach hobbystycznych lub z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego wykorzystania osiągalne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, oferujących niezawodne silniki od uznanych światowych marek.

Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]