Botoks i jego zastosowanie w medycynie

W tym miejscu otrzymasz szczegółowe informacje o botoksie w Kielcach.

Botulinotoksyna, popularnie nazywana botoksem, to substancja na bazie białka wytwarzana przez pewien typ bakterii z grupy anaerobów, która wskutek swojego działania znalazła ogromne zastosowanie w medycynie, w szczególności estetycznej. Jak wobec tego stosuje się tę neurotokstynę i czy jest ona niegroźna?

Botoks ogranicza impulsy przekazywane pomiędzy mięśniami a nerwami

Botoks jest jedną z najsilniejszych poznanych egzotoksyn, której oddziaływanie opiera się na powstrzymywaniu impulsów transmitowanych między mięśniami a komórkami nerwowymi. To z tej przyczyny jego spożycie (przykładowo wraz z zepsutym pożywieniem) bywa bardzo niebezpieczne, ponieważ w skrajnych kazusach kończy się zachłystowym zapaleniem płuc. Jednakże ten właśnie efekt rozluźnienia mięśni, jaki daje botoks, medycy od pół wieku stosują do leczenia stanów chorobowych, w których występuje nadmierne napięcie mięśniowe, między innymi przy kurczu twarzy, ciężkich kazusach migreny oraz przykurczach po udarze. Botoks powszechnie stosuje się także w leczeniu bruksizmu, innymi słowy niekontrolowanego tarcia zębami, bowiem wstrzyknięcie tej egzotoksyny w odpowiednie miejsca redukuje napięcie mięśni szczęki, a tym samym zapobiega pękaniu szkliwa oraz starciu koron zębowych. Botulinotoksyna pomaga również ludziom cierpiącym na nadpotliwość – podana w obszary, gdzie ciało produkuje nadmierną ilość potu, hamuje jego wydzielanie się nawet do 6 miesięcy.

Botoks – usuwanie kurzych łapek i “zmarszczki gniewu

Przeciętny Polak na ogół botoks asocjuje jednakże z zabiegami medycyny estetycznej. I istotnie, egzotoksyna ta jest tu stosowana w szerokim zakresie. Wykorzystuje się ją w celu likwidacji zmarszczek. Wstrzyknięcie botoksu to zabieg bezbolesny i krótki. Preparat botulinotoksyny wyrównuje skórę i zmniejsza napięci mięśni odpowiedzialne za powstawanie bruzd. W związku z tym najczęściej wykorzystuje się go do redukcji tzw. “lwiej zmarszczki” oraz kurzych łapek widocznych w okolicach oczu. Za pomocą botoksu można też zminimalizować nadmierną potliwość skóry czoła.

“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]