Mięsień krawiecki – budowa, funkcje i przyczyny bólu

Mało znany mięsień krawiecki jest najdłuższym mięśniem ludzkiego ciała (osiąga długość około 50 cm). Pochodzenie jego nazwy może być związane z lokalizacją, czyli wewnętrzną stroną uda, którą krawcy mierzą podczas dopasowywania spodni. Swoim wyglądem jest również kojarzony z miarą krawiecką. Do czego jest nam potrzebny ten mięsień? Co zrobić, gdy ulegnie uszkodzeniom? Wyjaśniamy.

Anatomia mięśnia krawieckiego

Mięsień krawiecki jest najdłuższym mięśniem nie tylko przedniej części uda, ale również najdłuższym w ciele człowieka. Ścięgno tego mięśnia przyczepia się do kolca biodrowego przedniego górnego i biegnie ukośnie od przednio-górnej części uda w kierunku dolno-przyśrodkowym.

Mięsień na udzie przebiega za nadkłykciem przyśrodkowym kości udowej, zawija się do przodu i zamienia się w ścięgno końcowe, które przyczepia się do powięzi goleni i poniżej guzowatości kości piszczelowej.

Razem ze ścięgnem mięśnia smukłego i mięśni półścięgnistego tworzą tzw. gęsią stopę. Pomiędzy ścięgnami występuje również kaletka maziowa.

Do czego jest nam potrzebny mięsień krawiecki? Co zrobić, gdy ulegnie uszkodzeniu i powoduje ból? Wyjaśniamy.

Funkcje mięśnia krawieckiego

Mięsień krawiecki ze względu na swoje przyczepy i przebieg jest mięśniem dwustawowym, czyli działa na staw biodrowy i staw kolanowy. Działając na staw biodrowy przede wszystkim zgina, ale też odwodzi i nieznacznie rotuje na zewnątrz udo. Jeśli chodzi o staw kolanowy, to zgina go, a gdy kolano jest zgięte to nieznacznie rotuje podudzie do wewnątrz. Jeśli chcielibyśmy zobrazować to wszystko jednym ruchem, to można powiedzieć, że mięsień krawiecki umożliwia zakładanie nogi na nogę.

U osób uprawiających taniec lub gimnastykę może dochodzić do przykurczów tego mięśnia w obrębie stawu kolanowego. U osób dużo siedzących z nogą założoną na nogę mogą pojawiać się napięcia mięśnia w obrębie stawu biodrowego.

Mięsień krawiecki – ból i jego przyczyny

Mięsień krawiecki, jak każdy inny, może zostać uszkodzony. Najczęściej dochodzi do naciągnięcia i naderwania, gdy włókna mięśniowe są napięte i zaczynają być nadmiernie rozciągane. Wówczas pojawia się ból, który zwiększa się przy ruchu zakładaniu nogi na nogę. Gdy mięsień jest napięty, a bolesność pojawia się po wewnętrznej stronie bliżej kolana, to może go nasilać wchodzenie po schodach.

W przypadku takiego urazu dobrze sprawdza się odpoczynek (ale nie leżenie w łóżku, tylko oszczędzanie kończyny i lekka aktywność fizyczna), zimne okłady i leki przeciwbólowe.

W przypadku całkowitego zerwania, które najczęściej jest wynikiem urazu, może być potrzebny zabieg operacyjny.

Zapalenie kaletki i ścięgna

Jedną z wielu chorób, która będzie wpływać na funkcję mięśnia krawieckiego i powodować występowanie dolegliwości bólowych, obrzęku i tkliwości jest zapalenie kaletki maziowej (stan zapalny po przyśrodkowej stronie stawu kolanowego). Stan ten najczęściej jest związany z nadmiernym wysiłkiem i występuje u sportowców.

W leczeniu zapalenia kaletki wykorzystywane są różne metody fizykalne, np. zabiegi laserem wysokoenergetycznym, aparatami do terapii TECAR, terapia falą uderzeniową, elektroterapia, magnetoterapia czy diatermia.

W obszarze mięśnia krawieckiego może też wystąpić zapalenie ścięgna (tzw. gęsiej stopy), które zazwyczaj powoduje ból po przyśrodkowej stronie kolana, nasilający się przy zginaniu stawu, i ograniczoną ruchomość mięśnia. Jeśli zapalenie dotyczy ścięgna początkowego, to dolegliwości bólowe często pojawiają się w momencie zginania biodra i rotacji podczas chodzenia.

Ćwiczenia profilaktyczne i leczenie urazów

Oczywiście lepiej zapobiegać niż leczyć. Aby utrzymać mięśnie w dobrej kondycji i pozbyć się napięć, zaleca się wprowadzenie ćwiczeń wzmacniających i rozciągających. Ważne, aby podczas ćwiczeń wzmacniających, mięsień pracował w swoim pełnym zakresie. Najczęściej wykonuje się przysiad „sumo”, wchodzenie na podwyższenie bokiem, odwodzenie nogi w leżeniu bokiem z oporem (ang. clamshell) oraz wykroki. Rozciąganie tego mięśnia najczęściej wykonuje się, przyciągając piętę do pośladka.

Jeśli już pojawił się uraz, to leczenie może być różne, w zależności od stanu pacjenta. Najczęściej stosuje się w tym przypadku leki przeciwzapalne, zimne okłady i aktywny odpoczynek.

Źródło tekstu: https://www.bardomed.pl/blog/porady-eksperta/miesien-krawiecki-budowa-funkcje-i-przyczyny-bolu/