Co to jest kantar? Rozmiary, rodzaje, zastosowanie

Więcej o kantarze dla konia.

Kantar to pospolita część uprzęży dla konia. Bardzo przypomina uzdę, gdyż wyłączną różnicą pomiędzy tymi rozwiązaniami jest brak wędzidła – części umieszczanej w pysku, umożliwiającej przekazywanie sygnałów do poruszającego się konia. Kantar to jedna z kluczowych części ekwipunku jeździeckiego, z którą konie bardzo sporadycznie się rozstają. Tym samym powinien on pasować do profilu i rozmiaru głowy zwierzęcia oraz nie powodować u niego obtarć. Jak więc wybrać odpowiedni kantar? Na jakie jego cechy powinno się zwrócić szczególną uwagę?

Co lepsze dla zwierzęcia – kantar skórzany, a może podszywany?

Na rynku odnajdziemy różne typy kantarów: sznurkowe, skórzane, taśmowe czy podszywane. Te pierwsze, określane także halterami, są polecane ze względu na ogromną kontrolę, którą jeździec za ich pośrednictwem może sprawować nad koniem. Dla zwierzęcia o wiele bardziej wygodny jest jednakże kantar skórzany bądź taśmowy. Dużo większą wygodę zapewniają kantary podszywane – przykładowo syntetycznym lub prawdziwym futrem, które można odpinać celem umycia. Taki kantar znakomicie chroni przed tworzeniem się obtarć, a zarazem pozwala przywiązać zwierzę na czas pielęgnacji i umożliwia kierowanie nim podczas spacerów czy tresury.

Kantary – jakie rozmiary są w sprzedaży

Wytwarzanych jest parę rozmiarów kantarów dla koni. Najmniejszy rozmiar to foal, który będzie pasował kucom miniaturowym i źrebiętom. Następny to shetty (0), którego używają posiadacze większych źrebiąt oraz koni szetlandzkich. Kantar zwany pony (1) został natomiast opracowany z myślą o kucach (np. connemara) i rocznych koniach większości ras. Kantary cob i full (2 i 3) są zaś średnich wymiarów i pasują między innymi do hanowerów, koni wielkopolskich, huculskich oraz półkrwi arabskiej. Największy rozmiar to xfull (4), który dedykowany jest dla ras zimnokrwistych (jak shire czy konie ardeńskie) i dużych ras gorącokrwistych (np. śląskich).

Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]