Dom bez pyłów zawieszonych i drobnoustrojów – o oczyszczaczach powietrza

Kwestia zanieczyszczenia powietrza zagościła już w świadomości każdego Polaka i sporadycznie bywa lekceważona. Mieszkańca naszego kraju zauważyli, że jakość powietrza, którym codziennie oddychamy, ma spory wpływ na nasz stan fizyczny. Niemniej jednak póki nie będą zastosowane skuteczne rozwiązania, każdy musi sam zadbać o swoje samopoczucie, na przykład poprzez zaopatrzenie się w oczyszczacz powietrza.

Oczyszczacze powietrza – rozwiązanie przydatne rezydentom dużych miast

Im bardziej zindustrializowany region, tym większa groźba występowania wysokiej kondensacji PM2,5 i PM10, innymi słowy tzw. pyłów zawieszonych. Na rozwój licznych chorób układu oddychania narażeni są głównie rezydenci dużych aglomeracji miejskich oraz okolic w sąsiedztwie zakładów przemysłowych wydalających do atmosfery spore ilości pyłów zawieszonych. Codzienne korzystanie z oczyszczaczy powietrza jest rozwiązaniem, które pomoże znacznie zminimalizować szkodliwy wpływ pyłów na zdrowie. I nie jest to w tym momencie nowość na naszym rynku – oczyszczacze powietrza licznych renomowanych producentów, jak m.in. Blueair, AirFree bądź GREE, od lat znajdują się w asortymencie polskich sklepów. Co ciekawe, poza filtrowaniem z atmosfery zanieczyszczeń, nieraz mają one też inne wartościowe funkcje.

Oczyszczacze powietrza odfiltrowują nie tylko pyły oraz mikroorganizmów

Oczyszczacze powietrza dostępne są w rozmaitych rozmiarach, w związku z tym bez problemu dostaniemy sprzęt odpowiednie do określonej kubatury pomieszczenia. Oczyszczacze są niezbyt ciężkie, zatem bez wysiłku daje się przesunąć je między pokojami. Prócz usuwania z powietrza pyłów PM2.5 i PM10, wychwytują one też mikroorganizmy oraz grzyby, które mogą być powodem licznych chorób lub reakcji uczuleniowych, a także niebezpieczny benzen. Mnóstwo oczyszczaczy powietrza oprócz tego jonizuje i nawilża cząsteczki powietrza, co tworzy w mieszkaniu rześką atmosferę, a przy tym przynosi głębszy sen. Część oczyszczaczy posiada też detektory alarmujące o obecności CO2. Nabycie oczyszczacza powietrza zaleca się głównie alergikom.