łańcuchy na koła, łańcuchy samochodowe

Łańcuchy samochodowe – zastosowanie

Łańcuchy samochodowe znacznie zwiększają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, zwłaszcza na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest m.in. w Bułgarii, Norwegii i Turcji), w innych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta tylko w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Hiszpanii, Niemczech i Polsce). Jak jednak rodzaje łańcuchów na koła można kupić?

Rodzaje łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła klasyfikujemy zazwyczaj mając na uwadze ich zastosowanie. Rozróżniamy typy skonstruowane z myślą o stosowaniu w pojazdach terenowych, osobowych, dostawczych i ciężarowych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się też przekrojem i grubością ogniwa (zwykle jest to kształt rombowy ukośny), mocowaniem, które musi być dopasowane do rodzaju felgi oraz wzorem zaplotu. Rozmaite są także materiały, z których produkuje się łańcuchy na koła. Współcześnie producenci używają najczęściej stali tytanowej lub manganowej.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i początkowo może być przyczyną sporego stresu. By się go ustrzec się, warto przećwiczyć tę czynność w garażu lub na placu manewrowym. Z kolei prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Należy wystrzegać się buksowania kół, przekraczania prędkości 50 km/h i poruszania się po niezaśnieżonych drogach. Korzystając z łańcuchów samochodowych, trzeba też obowiązkowo kontrolować ich napięcie oraz ułożenie – tym sposobem unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich eksploatacji.

AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]