Literatura młodzieżowa i jej wpływ na rozwój nastolatków

Szukasz literatury młodzieżowej? Kliknij tutaj.

Człowiek wychowywany w XXI w. ma coraz mniejszą styczność z szeroko pojętą literaturą. Nastolatek wybierze najczęściej szybką rozrywkę w smartfonie, w telewizorze bądź na tablecie, a po książkę zwykle sięga wówczas, kiedy jest to obowiązkowa lektura szkolna. I właśnie przez konieczność analizy tekstów literackich sprzed kilku stuleci dla szeregu licealistów czytanie dla rozrywki stało się niepojętym konceptem.

Literatura młodzieżowa odwołuje się do uniwersalnych doświadczeń młodych ludzi

Licealiści nie muszą być skazani wyłącznie na czytanie lektur szkolnych. W magazynach księgarni jest mnóstwo literatury młodzieżowej zarówno zagranicznych jak i polskich autorów, którzy roztrząsają kwestie i opisują historie interesujące dla młodszej generacji czytelników. Ten gatunek literatury uzyskał nawet własną nazwę, czyli “literatura YA (Young Adult)”. Są to utwory pisane z myślą o czytelniku w wieku od 12 do 18 lat. Książki dla młodzieży czerpią z wielu gatunków literackich: są tu między innymi thrillery, fantasy czy romanse. Jednak wszystkie te książki łączy odwołanie się bezpośrednio do generalnych doświadczeń młodych ludzi. Powieści te piszą więc o nawiązywaniu i zerwaniu przyjaźni, pierwszej miłości, relacjach z rodzicami, poznawaniem własnej tożsamości oraz znajdowaniu własnego miejsca w grupie rówieśników. Lektura literatury dla nastolatków pomaga młodzieży poczuć, że inni także doświadczają analogicznych życiowych zawirowań w okresie dorastania.

Czy warto zachęcać młodzież do poznawania literatury dla nastolatków?

Rekomendujemy oferować nastolatkom ciekawą dla nich literaturę, bo wzniecenie w nich pragnienia czytania dla zabawy z czasem przynosi wiele korzyści. Dziecko, które jest oczytany posiada większy zasób leksykalny i dobrze radzi sobie z ortografią oraz gramatyką, co dostrzegalnie upraszcza naukę języka polskiego. Jednak czytanie o problemach innych ludzi w identycznym wieku to też metoda na dokładniejsze zrozumienie siebie, własnych potrzeb oraz rozwinięcie w nastoletnim dziecku empatii. Co istotne, rodzice w żadnym razie nie powinni naśmiewać się z pasji dziecka. Jeżeli więc dziecko chętniej wybiera historie o statkach kosmicznych lub wampirach nie mówcie, że to niedorzeczne i dajcie mu je eksplorować!

Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa