Systemy rynnowe – istotna część konstrukcji dachu

Dalsze informacje o rynnach metalowych.

Systemy dachowe składają się z szeregu modułów. Wśród tych, które mają najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia ich wytrzymałości oraz wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na wydajne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu problemów związanych z jej zbieraniem się. Nie powinniśmy zatem bagatelizować wyboru najlepszych modułów wchodzących w jego skład. To jednak zadanie niełatwe i wymagające fachowej wiedzy oraz wprawy – tak samo jak montaż rynien. Co zatem powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie funkcje pełnią takie systemy? Z jakich części się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Orynnowanie dachu – jakie moduły je tworzą?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z wielu pomniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z różnego przekroju rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa woda schodząca z dachu, składają się na nie także rynny pionowe oraz elementy znajdujące się na poziomie gruntu lub pod nim, których funkcją jest odprowadzenie wody do ścieków. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na kątach dachu – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer wraz z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie wszelkich zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a później do ścieków.

Rynny plastikowe, PCV czy metalowe – które zamontować?

W asortymencie hurtowników znajdziemy systemy rynnowe wykonane z różnych materiałów – głównie z metalu czy też plastiku. Które z nich będą najodpowiedniejszym wyborem? To zależy od rodzaju budynku i tego, w jakim stopniu jest on narażony na działanie opadów atmosferycznych. Decyzję o wyborze konkretnego systemu rynien powinno się więc przedyskutować z fachowcem.

REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08