Co warto wiedzieć o obrączkach ślubnych?

Sprawdź, gdzie zamówić obrączki Kraków, wejdź na https://obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla wielu ślub jest szczególnie emocjonującym dniem w życiu. Ceremonia ta jednoczy nowożeńców do końca życia, a oznaką ich oddania, wierności i uczucia są obrączki ślubne.

Obrączki – cząstka obrzędu ślubu od XIII wieku

Początkowo nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, w związku z tym mają one wspólną historię, która sięga kilkuset stuleci przed naszą erą. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki przyjął obrączki do prawa kanonicznego, dzięki czemu podarowanie żonie pierścienia stało się cząstką sakramentu ślubu. Mężowie zaczęli nosić na palcu obrączkę ślubną kilkaset lat później, o czym jednak niewiele osób wie. I chociaż wcześniej miały miejsce przypadki, iż wsuwali pierścienie na palec obrączkowy gdy wyruszali na wojnę, aczkolwiek obyczaj ten spopularyzował się szerzej w minionym stuleciu, a dokładniej podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przypominała żołnierzowi, iż wyczekuje na niego małżonka, za którą walczy i której ma obowiązek być wierny. Nad Wisłą nosi się obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej ręki, aczkolwiek w innych państwach, jak na przykład na Słowacji, w Irlandii, w Brazylii czy w Kanadzie, zakłada się je na lewą rękę, którędy według tradycyjnych wierzeń biegnie mityczna “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, narzeczeni mierzą oraz wybierają obrączki ślubne razem, aczkolwiek obyczaj podpowiada, że narzeczona nie powinna pokrywać ich kosztu, gdyż jest to obowiązek narzeczonego.

Obrączki ślubne – kiedyś z żelaza, dzisiaj z platyny bądź złota

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się bardziej delikatną stylistyką. Przez wiele wieków sporządzano je z rozmaitych surowców, bardziej lub mniej wytrzymałych. Dopiero później wykorzystano do tego metale (jak miedź czy stal), które symbolizowały siłę miłości. Obecnie do ich stworzenia stosuje się najczęściej platynę i złoto, które są symbolem zaufania do współmałżonka. Owszem, są one też w wielu przypadkach ozdabiane kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek nadal przeważnie kupowane są proste, ponadczasowe pierścienie ze złota oraz subtelne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano zestawienie dwóch rodzajów złota (np. tradycyjnego z białym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek ślubnych, świadczą także nieraz usługę grawerunku. Można zatem spersonalizować obrączki dopisując do nich datę ślubu, imię małżonka czy też ważny dla małżonków cytat.

Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]