mistyczny topaz, mystic topaz, topaz mistyczny

Jak robi się topaz mistyczny?

Niepowtarzalny wygląd i oryginalny, jak na topaz, odcień to najistotniejsze zalety topazu mistycznego, który od lat szczyci się ogromnym zainteresowaniem entuzjastów ozdób. Choć z pozoru może się wydać, że to odmienny kamień, topaz mistyczny okazuje się naprawdę normalnym topazem. Jego wyjątkowe walory są rezultatem specjalnej technologii wyrobu – naturalny topaz jest podczas niej poddawany wpływowi gorąca i pokrywany cienką warstwą kruszcu ozdobnego. Właśnie z tego względu topaz mistyczny prezentuje się tak zachwycająco.

Barwy topazu mistycznego

Kolory, które ma topaz mistyczny zależą zwłaszcza od metalu, którym jest pokryty. Szczególnie często spotykany jest czerwony topaz mistyczny, który powstaje w kąpieli z tytanem. Chrom sprawia zaś, że topaz ma fioletowy odcień, błękitny zaś jest skutkiem podgrzania kamienia bez żadnych dodatków. Doskonałe efekty przynosi wykorzystywanie białego topazu – zwłaszcza wydobywanego w Afryce, Brazylii oraz na Dalekim Wschodzie.

Biżuteria z topazem mistycznym

Jak w poprzednim akapicie napisaliśmy, wspaniałe zalety topazu mistycznego są bardzo doceniane przez złotników. Często używają go zatem do wyrobu wisiorków, kolczyków i pozostałych ozdób. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być noszona częściej niż tylko do wieczorowych strojów – doskonale wygląda również na co dzień. Istotna okazuje się też mnogość barw, dzięki której prościej można dobrać biżuterię do swojego stroju.