Platforma rowerowa na hak – co powinieneś o niej wiedzieć?

Kup bagażnik na hak na 3 rowery.

Rozbudowa dróg dla rowerów nie tylko w dużych aglomeracjach, ale także w szeregu miasteczek turystycznych w Polsce i za granicą spowodowała, iż pakując się na urlop rozmyślamy, czy zabrać dodatkowo rower. Jeżeli wyjeżdżamy w pojedynkę i nasz rower się składa, można po prostu zagospodarować dla niego miejsce w bagażniku. Problemy pojawiają się, gdy wyjeżdżamy w rodzinnym gronie i chcemy zapakować kilka rowerów. W takim przypadku trzeba użyć platformy rowerowej na hak.

Jak platforma rowerowa na hak oddziałuje na sterowanie autem?

Rowery można przewozić na dachu auta, montując na nim uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego, bądź na platformie rowerowej instalowanej na haku. Obie metody pozwalają na przewóz aż do 4 jednośladów. Uchwyty rowerowe są tańsze, jednakże mają także parę wad. Umocowanie, a następnie zdjęcie z nich roweru, bywa dużą uciążliwością zwłaszcza dla niewysokich osób. Poza tym ustawienie rowerów na bagażniku dachowym zmienia wysokość pojazdu, i choć zazwyczaj nie przeszkadza to w czasie przejazdu pod niskimi kładkami dla pieszych, mostami czy bramami, to wpływa na sterowność samochodu z uwagi na większą podatność na mocne powiewy wiatru. Natomiast platformy rowerowe montowane na hak przedłużają samochody, wskutek tego osoby nimi kierujące muszą zachować wyjątkową ostrożność podczas cofania i parkowania tyłem pojazdu. Jednoślady przewożone na platformie nieraz też sterczą poza obrys samochodu, co może utrudniać wymijanie innych uczestników ruchu na ciasnych drogach.

Bagażnik rowerowy na hak – sprawdzić przed jego zamówieniem?

Postanawiając o zakupie bagażnika na rower na hak należy uprzednio rozważyć parę kwestii. Nie jest to najtańszy sprzęt, zatem warto już na początku ustalić ile jednośladów maksymalnie będziemy potrzebowali zabrać ze sobą. Platforma na rower uznanej marki, przykładowo od Thule, będzie służyła nam lata i jeśli zamawiamy ją w celu użycia jej podczas rodzinnych podróży, należy postawić na taką, na której ulokujemy 3 bądź 4 jednoślady. Innym znaczącym czynnikiem jest sprawdzenie całkowitego ciężaru rowerów – przed zakupem platformy powinno się zweryfikować czy wytrzyma ona ładunek jaki planujemy na niej umieścić. Sprawdźmy dodatkowo jak mocowane są rowery do bagażnika na hak. Więcej mocowań utrzymujących jednoślad w miejscu minimalizuje ryzyko jego przemieszczenia się w czasie podróży, skutkujące ewentualnym porysowaniem lakieru. W przypadku pytań, która platformę na rower wybrać, rekomendujemy zwrócić się po wskazówki do pracownika sklepu oferującego takie akcesoria.

AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]