Krajowy System e-Faktur – podstawowe informacje

Skieruj się w to miejsce po więcej informacji o fakturach ustrukturyzowanych.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie funkcjonować już w 4 kwartale 2021 r., jednakże ostatecznie przedsiębiorcom na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać trochę dłużej. Projekt wystartował z początkiem 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym stosowanie KSeF jest nieobowiązkowe, zaczynając od roku 2023 będzie to wymogiem dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktury ustrukturyzowane – koniec z niepoprawnym przeniesieniem danych z faktur

Faktury ustrukturyzowane to nic innego jak dokumenty elektroniczne, które posiadają precyzyjnie ustaloną strukturę danych opisanych z zastosowaniem znaczników XML. Takie kodowanie praktycznie mało co mówi człowiekowi, który nie umie go odczytać, lecz dla odpowiedniej aplikacji do wystawiania i rozliczania faktur dokument tego typu jest w pełni zrozumiały. Za sprawą tego, iż faktury otrzymują jednakową strukturę niezależnie od tego którego programu do księgowości użyją kontrahenci transakcji, dane zawarte w fakturze ustrukturyzowanej pozostaną odczytane identycznie. Jest to znacząca zmiana na lepsze w szczególności dla biur rachunkowych, które do tej pory często spotykały się z przypadkami błędnego odczytywania w aplikacji księgowej informacji z faktur dostarczanych przez klientów w postaci zdjęcia faktury papierowej bądź pliku PDF. Faktura ustrukturyzowana zupełnie wyklucza ewentualność pomyłki przy przenoszeniu danych z faktury przez pracownika biura rachunkowego, jak również niepoprawnego ich odczytania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System e-Faktur – dalsze uszczelnienie systemu podatkowego

Wszyscy właściciele przedsiębiorstw od 1 stycznia 2021 r. mogą odebrać i wystawić faktury ustrukturyzowane za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele przedsiębiorstw zyskują między innymi poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, bowiem mają pewność, iż nie zgubią faktury (system przetrzymuje informacje o nich przez 10 lat), są zwolnieni z konieczności przekazywania pliku JPK_FA oraz wcześniej dostaną zwrot podatku VAT. Z kolei Ministerstwo Finansów zdobywa instrument, który umożliwia silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a zatem lepiej przeciwdziała wykroczeniom w obszarze podatku akcyzowego, dochodowego i od towarów i usług. Watro zaznaczyć, iż obowiązek stosowania KSeF nie zamyka drogi do używania zewnętrznego oprogramowania księgowego, jednak musi ono zostać zintegrowane z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]