Jakie firmy mogą skorzystać z faktoringu?

Faktoring należy do najpopularniejszych aktualnie usług bankowych. Jest adresowany zwłaszcza do przedsiębiorstw, które stosują opóźnione terminy płatności i boją się stracić płynność finansową. Faktoring umożliwia zdyscyplinowanie partnerów do bezzwłocznego uregulowania zobowiązań. Oprócz tego jest to także doskonałe wyjście dla firm poszukujących nowych form sfinansowania wydatków związanych z ich działalnością. Na czym więc polega faktoring? Czemu jest tak efektywny? O jakich rzeczach muszą wiedzieć firmy, które postawią na ten sposób finansowania? Jak ustrzec się ewentualnych problemów związanych z faktoringiem?

Na czym opiera się faktoring?

Faktoring zazwyczaj utożsamiany jest przede wszystkim z wykupieniem zobowiązań firmy przez bank. W istocie jest on fuzją różnych rodzajów umów, a cesja długów będzie tylko jego częścią. Polega on na wykupieniu zobowiązań potwierdzonych fakturą VAT – faktor (najczęściej bank) przejmuje należności od faktoranta, a więc spółki. Poza tym zobowiązuje się zagwarantować mu również pozostałe usługi, czyli pomoc w windykacji niespłaconych zobowiązań, prowadzenie rozliczeń oraz porady biznesowe. Na charakter umów faktoringowych w Polsce wpływają przepisy prawa cywilnego, a także prawa spółek handlowych.

Jak znaleźć najlepszy faktoring dla biznesu?

Propozycje kolejnych banków świadczących faktoring są niekiedy bardzo różne. By ustrzec się błędów, których efektem mogą okazać się poważne problemy, należy dobrze przeanalizować każdą z nich. Potrzebne okażą się wówczas odpowiednie kwalifikacje, a tych często zwyczajnie nie posiadamy. Dlatego znalezienie faktoringu dobrze skonsultować z doradcą finansowym, który podpowie nam, w jaki sposób wybrać bank, który zapewni nam najkorzystniejsze warunki. Współpraca z doradcą to co prawda dodatkowy wydatek, jednak zwykle okazuje się, iż dzięki niemu ustrzeżemy się problemów.