system rozliczeń swift

Kilka informacji o systemie SWIFT

Pomimo, iż praktycznie rzecz biorąc każdego dnia korzystamy z usług bankowych, masa osób po raz pierwszy usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście wdrożenia sankcji wobec Rosji jako reakcja Zachodu na jej atak na Ukrainę. Jednak system SWIFT stosowany jest już od lat 70-tych ubiegłego wieku i stanowi jeden z podstaw wydajnego funkcjonowania bankowości światowej.

System SWIFT nie jest jedyny

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednakże tym skrótem nazywa się międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby niezaprzeczalnie o wiele bardziej skomplikowane niż obecnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, jednak nie jedyny działający współcześnie system tego typu. Oprócz niego np. w Polsce korzysta się również z systemów: SEPA, Elixir i SORBNET.Na świecie wdrożone są również różne systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia między bankami na obszarze danego państwa.

Co jest w związku z tym największym atutem systemu rozliczeń SWIFT? Działa on prawie we wszystkich państwach świata i stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba aktualnie przekroczyła już 10 tysięcy, ale też giełdy, domy maklerskie i sporo innych podmiotów finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi mieć swój unikalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr oraz liter). Praktykuje się również nadawanie kodu BIC oddziałowi banku, wówczas taki kod ma 11 znaków.

System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC najpopularniejszych banków w Polsce

Nawet jeżeli jedynie okazjonalnie korzystasz z transakcji międzynarodowych, warto pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, a przynajmniej wiedzieć jak ekspresowo odszukać takie dane. Niżej znajdziesz kody BIC/SWIFT kilku najpopularniejszych banków, prowadzących placówki w Polsce.

– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]