Monety lokacyjne, czyli monety bulionowe, są dodatkową opcją dla osób chcących inwestować swoje finanse w kruszce. Bez wątpienia najpopularniejszym metalem szlachetnym także w tym obszarze inwestycji jest złoto, niemniej jednak w ostatniej dekadzie coraz więcej państw wypuszcza srebrne monety bulionowe, które szybko zyskały sobie gorliwych sympatyków, w szczególności pośród inwestorów z nieco mniej majętnym portfelem.
Srebrne monety bulionowe – wartość ściśle związana z ceną rynkową srebra
Można rzec, iż monety bulionowe ze srebra są niejako nowością inwestycyjną. Wytwarzane są w mennicach kilku krajów, na dodatek zaledwie od lat 80-tych XX wieku (pojawiły się z początku w Meksyku, w Chinach oraz w Kanadzie). Chociaż znane są inwestorom już od prawie 5 dziesięcioleci, ich oferta nie jest wciąż tak obszerna jak pokrewnych złotych monet. Srebro bulionowe jest jednak znakomitą propozycją dla osób potrzebujących zróżnicować swoje aktywa, a które nie mogą pozwolić sobie na inwestycje w złoto bądź platynę lub które obawiają inwestycji w nieco kosztowniejsze srebrne monety kolekcjonerskie. Z jakiej przyczyny monety bulionowe uważa się za stabilniejszą inwestycję aniżeli monety kolekcjonerskie z tego samego kruszcu? Cena zakupu monet kolekcjonerskich w momencie wprowadzeniu do sprzedaży zawsze dużo przewyższa wartość metalu szlachetnego, z którego zostały wytworzone. Wpływa na to w głównej mierze całkowity koszt wybicia numizmatu (tj. stworzenie przez artystę unikatowego wzoru i wykonanie stosownych sztanc). Nie bez znaczenia jest też to, że numizmaty kolekcjonerskie sprzedawane są w limitowanej liczbie sztuk, co z marszu potęguje na nie popyt. Nie znaczy to aczkolwiek, iż z czasem ich wartość będzie stopniowo wzrastać! Powinno się mieć na uwadze, iż tak jak jakikolwiek okaz kolekcjonerski, monety takie są warte tyle, za ile pragnie je kupić potencjalny nabywca. Tymczasem monety bulionowe ze srebra nie posiadają aspektu kolekcjonerskiego (nie mają limitowanego nakładu, a ich wygląd odświeżany jest bardzo rzadko), zatem ich wartość ściśle powiązana jest z wartością rynkową srebra.
Srebro bulionowe – jakie monety kupimy w rodzimych sklepach?
Srebro jest najtańszym kruszcem, z tej przyczyny monety bulionowe z tego metalu sporadycznie wybijane są w nominale mniejszym niż 1 oz (uncja trojańska), czyli w systemie metrycznym 31,1 g. I choć próba srebra .999 oraz waga 1 oz to niejako norma dla tych monet, w sprzedaży dostaniemy także monety ważące 2 oz, 10 oz czy 500 g. W polskich sklepach oferujących srebro inwestycyjne bez problemu dostaniemy rozpoznawalne na każdym krańcu globu Britannie z Wielkiej Brytanii, kanadyjskie Liście Klonowe oraz Wiedeńskich Filharmoników z Austrii o nieprzeciętnym nominale 1,5 euro.
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]