Zamów monety bulionowe.
Osoby decydujące się na inwestycję w złoto mają do wyboru wiele opcji: zbierać biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje firm działających na rynku kruszców lub kupować fundusze inwestycyjne lokujące kapitał w gałęzie gospodarki związane z tym metalem szlachetnym. Kolejną opcją jest kupno złota inwestycyjnego, które dostępne jest zarówno w postaci sztabek, jak i monet bulionowych.
Złote monety bulionowe – nie są emitowane w ograniczonym nakładzie
Monety ze złota kojarzymy na ogół z monetami kolekcjonerskimi, jednakże monety bulionowe, zwane również lokacyjnymi, czy to ze złota czy z innych metali szlachetnych, odróżniają się od nich w wielu aspektach. Co najistotniejsze monety bulionowe są bite w celu lokowania w nich kapitału, w związku z tym ich nakład niezależnie od roku nie jest ograniczony ilościowo, a poniekąd determinowany przez zapotrzebowanie rynku. Monety bulionowe nie są wybijane w kolekcjach tematycznych bądź w związku z znaczącymi wydarzeniami, zatem ich rewers czy awers bardzo z rzadka ulega zmianie. Zwykle złote monety bulionowe bite przez konkretną mennicę różnią się od siebie zaledwie datą emisji. Charakterystyczne jest to, iż część monet bulionowych, pomimo uznawania ich za środek płatniczy, nie posiada swojego nominału wyrażonego w walucie, a ich bieżącą wartość determinuje czystość oraz waga użytego do ich wybicia kruszcu. Atutem monet bulionowych jest to, iż są popularne w nawet najdalszych zakątkach świata, a ich ewentualna odsprzedaż jest mniej obarczona ryzykiem straty niż regionalnych monet kolekcjonerskich.
Złote monety bulionowe – niekiedy zawierają domieszkę innych metali
Najpopularniejsze pośród inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 oz, jednak emitenci biją również monety o wadze 1/10 czy 1/4 uncji złota. Należy wiedzieć, że monety bulionowe wybijane są z reguły z 24 karatowego złota, czyli .9999, ale np. Amerykański Gold Eagle czy też Krugerrand z Południowej Afryki wybijane są z kruszcu próby .9167. Jeśli monety bulionowe zawierają dodatek miedzi, ma to z reguły na celu wzmocnienie monety i w konsekwencji redukcję możliwości jej zniszczenia. Monety bulionowe z dodatkiem innych metali są proporcjonalnie cięższe, a nominał, którym są znakowane powiadamia o wadze czystego złota, które się w nim znajduje.
W asortymencie polskich dostawców złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich nabyciem inwestorzy bez trudu znajdą najpopularniejsze z nich, a więc Pandę, Britannię czy wspomniane powyżej Krugerrandy.
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]