Do czego używa się sklejek szalunkowych?

Więcej o sklejce szalunkowej.

Deski szalunkowe to najistotniejszy moduł instalacji szalunkowych. Tę funkcję mogą pełnić zwykłe deski z drewna lub płyty wykonane z innego surowca, jakkolwiek na ogół wykorzystywana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można więc postawić budynki ze ścianami wykonanymi z tego kompozytu. Szalunki są także wykorzystywane w budowlach murowanych, gdzie umożliwiają utworzenie otworów na stolarkę, tj. drzwi czy okna. Wyjaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeżeli jej potrzebujemy, a nie możemy kupować własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – typy

Kiedyś w szalunkach na ogół stosowane były deski z bloków drewna. Te aczkolwiek były drogie, a przy tym nie posiadały wymaganych parametrów – zwykle niezbyt dobrze radziły sobie z wilgocią. Z tej przyczyny współcześnie wykorzystywana jest głównie sklejka szalunkowa. Produkuje się ją z wielu gatunków drewna – na ogół z brzozy, topoli lub olchy. W ofercie producentów znajdziemy różnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, które produkuje się przy użyciu żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Inny często stosowany wariant to sklejka antypoślizgowa zabezpieczona z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajem

Spółki budowlane mają przeważnie swoją sklejkę szalunkową wraz z modułami umożliwiającymi jej łączenie. Kiedy jednak zamierzamy wybudować dom lub garaż na własną rękę, nie ma potrzeby kupowania wszystkich części szalunków – możemy je wynająć, np. w Krakowie przez stronę ABCszalunki.pl. Poza samej sklejki szalunkowej, firma oferuje także wynajem innych akcesoriów niezbędnych do ustawienia szalunków – między innymi łączników oraz głowic.

ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]