Szalunki – gdzie się je stosuje?

Potrzebujesz szalunków Kraków? Powinieneś odwiedzić ten adres.

Szalunki, określane także deskowaniem, to chwilowe konstrukcje umożliwiające wznoszenie murów budynków. Zwykle używa się ich w przypadku wylewania ścian betonowych – wtenczas są one niezbędne do tego, by należycie je ukształtować i nie dopuścić do rozlewania się kompozytu. Poza tym szalunki wykorzystuje się również w trakcie stawiania obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia przygotowanie przelotów na okna, drzwi oraz bramy. W tym wpisie wytłumaczymy, z czego wykonane są współczesne szalunki i gdzie mogą zdobyć je inwestorzy.

Z jakich materiałów wyprodukowane są szalunki?

Najstarszym rodzajem szalunków jest struktura wykonana z desek drewnianych lub mocnych sklejek scalonych ze sobą gwoździami, którą można użyć powtórnie po rozmontowaniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże pracochłonna – większość wykonawców i inwestorów decyduje się więc na użycie szalunków wielokrotnego użytku – systemów służących do szybkiego i nieskomplikowanego rozkładania oraz składania. Tego rodzaju szalunki mogą być wytworzone z metalu, sklejki lub drewna, a także łączyć w sobie dwa albo trzy materiały. Z reguły jednak korzysta się ze sklejki – przeważnie z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a całą strukturę łączą narożniki, łączniki, belki i głowice ze stali bądź aluminium.

Wynajem szalunków – kiedy się to opłaci?

Firmy na co dzień parające się pracami budowlanymi dysponują swoimi szalunkami. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy planują planujących wybudować jeden obiekt oraz ekip, które zwykle świadczą inne usługi. Nabycie wszelkich elementów niezbędnych do złożenia szalunku byłoby całkowicie odpowiedzialne finansowo . Znacznie ekonomiczniejszym wyjściem jest wypożyczenie szalunków.

ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]