Ile w 2023 roku kosztuje strona internetowa?

Myślisz o rozwoju swojego biznesu? A może chcesz wystartować z nowym pomysłem? Niezależnie od tego, co Cię motywuje, własna strona internetowa będzie Ci potrzebna. Dlaczego? Czy nie wystarczy już uruchomienie konta na Facebooku czy Instagramie? Owszem, te kanały są wartościowe. Jednak więcej korzyści w dłuższej perspektywie i wyższe zyski przyniesie równoległe stworzenie witryny www. Sprawdź, ile może to kosztować!

Life is changing. Strony internetowe też.

W projektowaniu i tworzeniu stron wiele się zmieniło. Widać to zwłaszcza na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia. Co zostało zmodernizowane?

• Położono większy nacisk na doświadczenie użytkownika i bezpieczeństwo jego danych.

• Nastąpiła swego rodzaju „demokratyzacja kodowania” – więcej osób ma dostęp do edukacji programistycznej.

• Spopularyzowana została metod no-code, która nie wymaga pisania kodu.

• W projektowaniu stron uwzględniane jest RWD (dostosowane wyglądu strony pod różne ekrany) – ma to związek, z tym że za większość ruchu odpowiadają obecnie urządzenia mobilne.

• Projektowanie zorientowane na użytkownika nabrało większego znaczenia

Wprowadzenie tych zmian ma oczywiście przełożenie na ceny konkretnych usług.

Dlaczego strona internetowa kosztuje właśnie tyle?

Wyobraź sobie sytuację, że chcesz zlecić specjaliście stworzenie strony dla Twojej firmy. Co będzie miało wpływ na jej ostateczną cenę?

Rodzaj strony

Koszt stworzenia strony internetowej jest wynikiem wielu różnych czynników. Prosta strona wizytówka (one pager) czy landing page będzie zdecydowanie tańszą opcją niż bardziej skomplikowany projekt (np. sklep). Istnieje tu prosta zależność (która niemal zawsze się sprawdza): Im większa strona, tym koszt będzie wyższy.

Poziom skomplikowania

Chcesz mieć na swojej stronie zaawansowane funkcje, np. sklep internetowy, rezerwacje online czy system logowania? Spodziewaj się adekwatnie wyższej ceny.

Skala i złożoność projektu

Im bardziej zaawansowana i złożona strona, tym więcej trzeba poświęcić jej czasu i pracy. To także przekłada się na jej wyższy koszt.

Wykonawca

Na ostateczną cenę wpływa również to, komu zlecisz stworzenie strony. Powierzając to zadanie dużej agencji interaktywnej, przygotuj się na wydatek nawet kilkunastu/kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jeśli jednak zdecydujesz się na profesjonalnego wykonawcę działającego na polskim rynku, koszty mogą spaść do 4-8 tysięcy złotych.

Skąd te liczby?

zer97yp2mxvxdxl Źródło: Materiały promocyjne

Co musisz wiedzieć o kosztach uruchomienia i utrzymania strony?

W zależności od tego, jak chcesz wykorzystać własną witrynę, koszty będą malały lub rosły. Mogą się one sprowadzać do corocznych opłat za domenę i hosting. A mogą też obejmować nadzór programistyczny, aktualizację systemu, tworzenie i promowanie treści oraz kompleksową administrację www. Jak to wygląda w praktyce?

Opłata za hosting (serwer): Usługa umożliwiająca opublikowanie witryny internetowej to koszt między 20 a 5000 złotych brutto.

Domena: Domena, czyli nasz adres w internecie może kosztować średnio ok. 200 złotych rocznie.

SSL: Certyfikat SSL umożliwia nawiązywanie bezpiecznych połączeń między przeglądarką a serwerem (wszystkie przesyłane informacje pozostają poufne). Certyfikaty są opłacane w ramach rocznego abonamentu, a ich koszt waha się od 100 do 1000 złotych.

Koszty dodatkowe: regularne aktualizacje treści, liczne wtyczki, system CMS lub obsługa sklepu internetowego to usługi dodatkowo płatne. W swoim budżecie musisz znaleźć miejsce także na jednorazowy koszt zbudowania i wdrożenia strony, nadzór nad jej prawidłowym działaniem, opiekę IT czy wynagrodzeniem dla osób tworzących treści.

Przykładowe widełki i koszty poszczególnych stron

Ile w 2023 roku kosztują strony internetowe?

• Strona prywatna małej firmy, One Page od 1.500,00 do 3.500,00 zł netto;

• Landing Page (część witryny lub mikrostrona, której celem jest pozyskanie kontaktu, danych lub sprzedaż) – od 1.500,00 do 2.500,00 zł netto;

• Wizytówka (może zawierać portfolio online i jest wybierana przez osoby fizyczne lub małe firmy) – od 2.000,00 do 3.500,00 zł netto;

• Strona firmowa, katalog produktów od 4.500,00 do 6.500,00 zł netto;

• Rozbudowana strona firmowa od 6.500,00 do 12.000,00 zł netto;

• Sklep internetowy od 3.000,00 do nawet 20.000,00 zł netto.

Pamiętaj, że istnieją też dodatkowe koszty obejmujące płatne dodatki, które są niezbędne przy tworzeniu witryny.

Sposób na oszczędności w tworzeniu i utrzymaniu strony bez utraty jej jakości

Być może zastanawiasz się teraz: czy nie mogę zrobić tego wszystkiego samodzielnie? Marzysz o profesjonalnie wyglądającej i dobrze działającą stronie, ale nie chcesz wydawać na nią milionów?

Jeśli tak, to jak stworzyć stronę internetową bez umiejętności kodowania i niepotrzebnych wydatków?

Tu pomoże Ci kreator stron www. Obniżysz koszty stworzenia witryny już przez jej samodzielne wykonanie. Pieniądze, które normalnie poszłyby do programisty, zostaną u Ciebie w kieszeni.

To, co kiedyś było zarezerwowane wyłącznie dla profesjonalistów, dziś jest dostępne niemal dla wszystkich. Rozwój systemów zarządzania treścią (CMS) pozwolił na pojawienie się samodzielnych twórców. Nie znają oni języków oprogramowania czy zasad projektowania i nie muszą ich znać. Narzędzia typu kreator stron internetowych pozwala im na stworzenie strony dla swojego biznesu:

• samodzielnie,

• w krótkim czasie,

• przy mniejszym budżecie.

Strona internetowa za darmo – czy to możliwe?

Jeżeli zastanawiasz się, jak założyć stronę internetową za darmo, to tutaj też mamy dobrą wiadomość. Niektóre narzędzia oferują możliwość skorzystania z darmowych planów – stałych lub na czas określony.

Do czego może być wykorzystana taka darmowa strona www? Zarówno do tworzenia wstępnych koncepcji, jak i całych projektów. Będzie ona szczególnie przydatna, jeśli chcesz się nią jedynie wspomagać – np. tworząc swoje wirtualne portfolio.

Oczywiście po jakimś czasie może być to dla Ciebie niewystarczające. Prowadząc nawet niewielką firmę, lepiej postarać się o adres na własnej domenie. Chcesz stworzyć landing page z ofertą, stronę profesjonalnej marki lub sklep? Przemyśl zainwestowanie w Plan Premium!

Czy kreatory są tego warte?

Nadal obawiasz się, że to zadanie Cię przerośnie? Sprawdź recenzje i rankingi kreatorów stron. To pomoże Ci wybrać narzędzie dostosowane do Twoich potrzeb i umiejętności. Będziesz mieć też okazję poznać niezależne opinie na temat jakości stworzonych w ten sposób witryn.

Do największych zalet kreatorów należy:

• Estetyka: dają szeroki wybór szablonów, a każdy z nich posiada własny, unikalny styl. Szablony możesz modyfikować i dostosowywać do swoich potrzeb;

• Funkcjonalność: możesz dodać do swojej strony przydatne funkcje, takie jak formularz kontaktowy, sklep internetowy czy blog;

• SEO: wraz z narzędziem otrzymujesz pomoc w optymalizacji swojej witryny pod kątem wyszukiwarek. Wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania to więcej ruchu i lepszy zarobek.

• Prostota: korzystasz z szablonu lub innej formy projektowej opartej na podglądzie wizualnym

Oczywiście zalety będą różniły się w zależności od oferty (konkretnego kreatora www), ale nie ma co ukrywać: Nie potrzebujesz dużo pieniędzy, aby mieć wysokiej jakości stronę!

Stwórz swoją własną stronę internetową bez niepotrzebnych wydatków!

Reasumując, koszty stworzenia i utrzymania strony internetowej mogą być różne. Wszystko zależy od tego, jaką masz wizję i budżet.

Zastanawiasz się, jak założyć sklep internetowy, blog czy landing page tanio i dobrze? Sprawdź możliwości, jakie dają kreatory stron! Przekonaj się, jakie to proste i zacznij zwiększać dochody firmy. Takie rozwiązanie przyniesie Ci też satysfakcję – samodzielnie stworzysz pr

Źródło tekstu: https://www.radiopik.pl/5,113023,ile-w-2023-roku-kosztuje-strona-internetowa