Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych i nie tylko

Dowiedz się, kto ma w swojej ofercie badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała. Kliknij tutaj.

Na sytuację na drogach w największym stopniu wpływają kwalifikacje prowadzących jeżdżące po nich pojazdy. Naprawdę ważne jest to w przypadku kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy czy kierowców ciężarówek i komunikacji miejskiej. W ich sytuacji istotne są tak umiejętności, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego powodu kierowcy z tych profesji w myśl przepisów powinni regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc powiedzieć na ten temat kilka słów. Jak często powinny być wykonywane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Czego spodziewać się na badaniach psychotechnicznych kierowców?

Badania kierowców powinny być wykonywane co 5 lat. Ta zasada nie dotyczy jednak specjalistów, którzy skończyli 50 lat – muszą wszak wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania osobowości. Mają one postać rozmowy z badanym, w czasie której odpowiada on na pytania na temat wyborów w ekstremalnych przypadkach. Kolejna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem przeprowadzane są testy na specjalnych urządzeniach, w czasie których sprawdzana jest zdolność szybkiej reakcji, podzielność koncentracji, percepcja prędkości i dostrzeganie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na wizytę ze specjalistą, który w jej trakcie informuje go, czy zaliczył badanie. Co istotne, powinniśmy wiedzieć, iż nie dla każdego ich rezultaty okażą się pomyślne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście nieco zwiększyć. Jak? W sieci znajdziemy różne opisy działania urządzeń, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by zawczasu sprawdzić, jak one działają.

Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]