Charakterystyka okien zabytkowych

Potrzebujesz zabytkowych okien? Wejdź na www.oknostol.com.pl/okna/okna-zabytkowe/.

Okna zabytkowe zwykle wyglądają znacznie korzystniej niż te produkowane obecnie więc są wielką ozdobą budynków. Walory wizualne to rzecz jasna ich nie ostatnia mocna strona, a na ich wartość w znacznym stopniu wpływa także metryka. Podobnie jak inne przedmioty zabytkowe, również okna powinny być remontowane z poszanowaniem prawa – ich remontu nie powinniśmy wykonywać samodzielnie z wykorzystaniem dostępnych w sklepach materiałów. Jakimi cechami więc wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto może wykonać takie prace?

Okna zabytkowe – jak rozpoznać

Okna zabytkowe zazwyczaj posiadają więcej dekoracji niż nowoczesne. Nie są również otwierane od góry, co powoduje, że potrzebne okazują się lufciki, z użyciem których możemy wentylować mieszkanie. Okna zabytkowe, jak już nadmieniliśmy, wykonane są najczęściej z drewna – materiału, jaki wykazuje sporo mocnych stron, jednak wymaga częstych remontów, a poza tym łatwo go uszkodzić. Dlatego tak ważne są uprawnienia specjalistów naprawiających okna zabytkowe.

Naprawa okien zabytkowych

Okna zabytkowe zwykle mają budowę skrzynkową, a ta potrzebuje wysokich umiejętności – taki rodzaj okna charakteryzuje się bowiem zastosowaniem różnych, dziś już rzadko widywanych, technologii. W związku z powyższym, także najbardziej doświadczeni stolarze nie mogą remontować okien zabytkowych, kiedy nie zdobyli uprawnień zaświadczających ich umiejętności, które zostały nadane przez odpowiedni organ – w przeciwnym wypadku zostaną na nich nałożone wysokie kary.

OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]