Komu potrzebne są badania wysokościowe?

Wielu czytelników działania na wysokości kojarzy przede wszystkim z opieką nad kominami czy myciem szyb w wysokościowcach. Według uchwalonych w naszym kraju regulacji są to jednak wszelkie zadania wykonywane na wysokości przekraczającej jeden metr. W przypadku, kiedy działania prowadzone są minimum trzy metry nad ziemią, konieczne jest zaś przejście specjalistycznych badań wysokościowych. Na czym więc one polegają? W których przychodniach są wykonywane? Jakie schorzenia powodują, że nie przejdziemy badań wysokościowych?

Gdzie wykonać badania wysokościowe?

Badania wysokościowe można przeprowadzić odwiedzając przychodnię medycyny pracy, gdzie uzyskamy dokumenty kierujące na badania lekarskie. Po ich zakończeniu – jeśli rzecz jasna wyniki będą odpowiednie – otrzymamy orzeczenie pozwalające na pracę na wysokościach. Zdarza się jednak, że na wykonanie badań wysokościowych nie mamy dużo czasu – w podobnych wypadkach słusznie zrobimy wybierając się sami do okulisty, laryngologa i neurologa w celu wykonania badań, a następnie przedstawiając je w przychodni medycyny pracy, jednak najrozsądniej umówić się na badania do wyspecjalizowanej poradni.

Badania wysokościowe – co będzie zbadane?

Badania wysokościowe muszą wykryć choroby, które powodują, że praca na wysokościach jest niebezpieczna. Do najistotniejszych tego typu schorzeń należą w szczególności epilepsja oraz choroby błędnika, wady wzroku (a dokładnie – konieczność noszenia okularów (chociaż można to wyeliminować stosując soczewki kontaktowe), jak również zez. Lekarz ma prawo też odmówić wystawienia orzeczenia, jeżeli chorujemy na nieuregulowaną hiperglikemię oraz walczymy z zawrotami głowy. Badania wysokościowe powinniśmy powtarzać co 3 lata, zaś osoby które ukończyły 50 rok życia – co 12 miesięcy.

Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]