Broda od wieków zestawiana była z męskością, a jej stan sporo zdradza o jej właścicielu. Zapuszczanie gęstej brody znowu jest na czasie po licznych dziesięcioleciach wskazywania gładkiej skóry twarzy jako kanonu estetycznego u płci męskiej. To sprawia, iż dla wielu osób brak zarostu może stać się przyczyną głębokich kompleksów. Można postarać się je zwalczyć m.in. dzięki zabiegowi mikropigmentacji brody.
Przyczyny utraty włosów z zarostu
Podobnie jak wszystkie powierzchnie ciała też twarz może wyłysieć. Broda mocno przerzedzona lub z widocznymi plackowatymi miejscami bez owłosienia wygląda mało estetycznie i może skutkować spadkiem pewności siebie. Przeważnie rzadka zarost to bezpośrednio konsekwencja cyklu osłabiania się włosów oraz spadku poziomu testosteronu, co jest normalnym skutkiem upływu lat. Ale bywa, iż obniżenie się poziomu hormonów androgennych występuje gwałtownie również u młodszych mężczyzn, co kończy się m.in. łysieniem brody. Nadmierne wypadanie włosów to także nierzadko następstwo ich agresywnej pielęgnacji – nieprawidłowe zastosowanie kosmetyków czy akcesoriów. Na utrzymanie włosów w dobrej kondycji ogromny wpływ ma odżywianie, w związku z tym mężczyźni powinni postawić na dietę obfitą m.in. w magnez, wapń i cynk, jak również witaminę D i K2, witaminy z grupy B. Napięcie również przeszkadza w zapuszczeniu gęstej brody – włoski wypadają samoistnie, a niekiedy są bezwiednie wyskubywane w stresowych sytuacjach.
Uzupełnianie zarostu nieorganicznym pigmentem – o mikropigmentacji
Najprostszą metodą na zatuszowanie rzadkiego zarostu jest jego całkowite zgolenie. Ale nie każdy mężczyzna czuje się dobrze z gładką skórą twarzy bądź chce nosić brodę, ponieważ uważa, że to poprawia rysy twarzy i nadaje im „pazura”. Można postawić na transplantacje włosów, jednakże taki zabieg to często wydatek sięgający minimum kilku tysięcy złotych. Innym rozwiązaniem jest zabieg mikropigmentacji brody, który polega na jej uzupełnieniu za sprawą wprowadzenia w najpłytsze warstwy skóry nieorganicznego pigmentu. “Wytatuowane” punkciki z barwnika imitują ledwie co odrośnięte włoski, a rozróżnienie elementów sztucznych od rzeczywistego zarostu jest możliwe dopiero po dotknięciu skóry twarzy. Pigmentacja brody maskuje fragmenty skóry dotknięte łysieniem plackowatym lub całkowitym, pozwala wizualnie zagęścić przerzedzone owłosienie, jak również umożliwia modyfikację linii zarostu. Powinno się jednakże pamiętać, iż efekty mikropigmentacji nie są permanentne i utrzymują się zwykle roku.
MicroClinic
ul. Królowej Jadwigi 103
30-209 Kraków
Mob.: +48 516 481 888
E-mail:
[email protected]