Szacujemy koszt druku 3D. Które czynniki wpływają na cenę?

Więcej na temat kosztu druku 3D na cadxpert.pl.

Dostępność zlecenia wydruku 3D każdego prototypu, makiety czy modułów z tworzyw sztucznych zdecydowanie obniża koszty ponoszone przez wiele przedsiębiorstw. O ile zamiarem firmy jest przemysłowa produkcja, zazwyczaj decyduje się ona na kupno własnych drukarek 3D oraz zatrudnienie obsługujących je ekspertów. Jeżeli jednakże konieczność skorzystania z modelu 3D jest okazjonalna albo w grę wchodzi produkcja elementów o ograniczonym nakładzie, tańszym rozwiązaniem jest zamówienie druku w firmie zewnętrznej. W takich przypadkach w toku planowania przedsięwzięcia pojawia się najczęściej pytanie: jak określić koszt druku 3D?

Koszt wydruku 3D – bez bez plików w formacie STL i STEP będzie drożej

Na ostateczną cenę wydruku 3D ma wpływ kilka czynników. Firma zlecająca wydruk 3D nie zawsze ma przygotowany do druku plik stosownym formacie (STEP czy też STL), dzięki któremu można orientacyjnie określić koszt wykonania zamówienia. Nierzadko zlecający przygotowuje zaledwie rysunek projektowy albo fizyczny model. To powoduje, iż cena druku 3D jest adekwatnie wyższa z powodu konieczności przygotowania cyfrowego modelu z fizycznego obiektu z użyciem skanera 3D, ewentualnie przeniesienia szkicu technicznego do pliku CAD. Inne czynniki mocno wpływające na finalną cenę wydruku to, naturalnie, dobór samej technologii druku, a także materiałów, z których wykonany będzie produkt. Nie bez znaczenia jest też to, jakie będzie zużycie materiału (zależy to przeważnie od kubatury obiektu i tego, czy wydruk ma mieć procentowe czy kompletne wypełnienie) oraz czy wydrukowany przedmiot będzie wymagał dalszej obróbki (m.in. montażu dodatkowych modułów albo lakierowania).

Jak skalkulować cenę druku 3D?

Nie można właściwie obliczyć kosztu druku 3D bez uprzedniego kontaktu z wykonawcą, u którego któremu planujemy wykonać to zlecenie. W tym celu należy przekazać jej plik do wyceny lub, jeżeli nim nie dysponujemy, skorzystać z formularza i rzetelnie opisać specyfikę zamówienia. Wycena druku 3D przygotowywana przez firmę CADXPERT jest darmowa. Specjaliści CADXPERT służą też poradą odnośnie wyboru materiału i najodpowiedniejszej technologii druku.

CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]