Weryfikacja kandydatów na kierowców – badania psychologiczne

Zamów badania psychotechniczne Bielsko na www.bielskobadania.pl.

Badania psychotechniczne kierowców są wykonywane w profesjonalnych pracowniach diagnostycznych. Są one niezwykle istotne w kontekście bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny siadać za kółkiem. Jak wyglądają badania i co dokładnie weryfikują? Jakie urządzenia wykorzystuje się do ich przeprowadzenia?

Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych

Testom psychologicznym musi poddawać się kilka grup kierowców. Pierwszą z nich są osoby starające się o prawo jazdy np. kategorii D+E. Do badań podchodzą też kierowcy, którzy popełnili wykroczenia związane z jazdą po alkoholu i starają się o przywrócenie uprawnień. Oprócz tego badania psychologiczne powinni przechodzić także kierowcy pojazdów służbowych oraz egzaminatorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 roku życia są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – przebieg badań

Badanie psychologiczne składa się z dwóch części. Na początku kandydaci podchodzą do rozwiązywania testu. Na tym etapie weryfikowana jest umiejętność koncentracji, przerzutność uwagi, refleks, a także cechy charakteru czy umiejętność pracy pod presją. Kandydaci na kierowców muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech charakteru czy wskazać brakujący element. Kolejną fazą testów psychologicznych jest część aparaturowa, która weryfikuje głównie poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Na tym etapie wykorzystuje się m.in. wirometr, stereometr oraz równoważnię. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają między innymi na obserwowaniu, w jaki sposób dana osoba reaguje na oślepienie światłem.

Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]