Kolor taupe we wnętrzach – z czym go łączyć?

Co kryje się za terminem taupe? Z czym łączyć tę barwę? Dlaczego warto sięgać po neutralne odcienie i co sprawiło, że stały się one wnętrzarskim hitem? Jak zaaranżować sypialnię, kuchnię czy salon w beżach i szarościach, które są kwintesencją koloru taupe? Na te wszystkie pytania odpowiadamy w artykule.

Taupe – jaki to kolor?

Pod określeniem taupe kryje się szeroka gama barw, bazująca na połączeniu beżu lub brązu z szarością. W zakres taupe wchodzi więc pełne spektrum zarówno jasnych, jak i ciemnych odcieni, wśród których znalazł się m.in. popielato-kremowy czy grafitowo-czekoladowy.

Kolor taupe - odcienie jasne i ciemne Przykładowe jasne i ciemne odcienie taupe

Taupe a wnętrzarskie trendy

Po wyraźnej modzie na biało-czarne zestawienia, w świecie designu zaczęto rozszerzać paletę o kolejne neutralne barwy. Takie kolory jak szarość, beż, brąz, kość słoniowa oraz taupe zaczęły dominować w światowych trendach wnętrzarskich. Z uwagi na swój uniwersalny, uspokajający i neutralny charakter, odcienie te sprawdzają się w aranżacjach inspirowanych rozmaitymi stylami – od klasycznego, poprzez francuski, na rustykalnym i eklektycznym kończąc.

Na szczególną uwagę zasługuje kolor taupe, który jest niezwykle wyrafinowany, nieoczywisty, a przy tym bardzo przytulny. Ponadto barwa ta nie wpisuje się jednoznacznie ani w ciepłą, ani w zimną paletę kolorów, dlatego rewelacyjnie zgrywa się z różnymi odcieniami oraz materiałami.

Z czym łączyć kolor taupe?

Z uwagi na szeroki wachlarz odcieni koloru taupe, połączenie tej barwy z innymi tonacjami powinno być uzależnione od intensywności oraz proporcji beżu do szarości.

Do ciemnych odcieni taupe (np. miks brązu z grafitową szarością) pasować będzie złamana biel, brudny róż, jasny brąz, kolor popielaty, słoneczny żółty, złoty, karmelowy oraz miodowy.

Wnętrza w stylu glamour, vintage czy japandi, bazujące na takiej palecie barw, warto zestawiać z drewnianymi podłogami w naturalnych odcieniach dębu np. z podłogą Sense z kolekcji NoLimits Collection czy podłogą Dąb Classic 1R z kolekcji Melody Collection. Ciemne tonacje taupe dobrze zgrają się również z bielonym i kremowym drewnem, np. z podłogą ONE_4HIM z Jeans Collection czy modelem Happiness z NoLimits Collection.

  • Styl hampton - aranżacja z podłogą Baltic Wood Podłoga drewniana SENSE z kolekcji NoLimits
  • Podłoga drewniana Dąb Classic 1R Podłoga drewniana Dąb Classic 1R z kolekcji Melody
  • Podłoga drewniana Dąb Cottage 1R Frosty & Frosty Podłoga drewniana Dąb Cottage 1R Frosty & Frosty

Jakie kolory pasują do beżu zmieszanego z jasną szarością (bladego taupe)? Dla wyrazistego efektu takie odcienie warto łączyć z intensywnymi, mocno napigmentowanymi barwami: granatem, fioletem, ciemną zielenią, fuksją oraz czekoladowym i miodowym brązem.

Do aranżacji w stylu klasycznym lub rustykalnym, które bazują na szarościach, brązach i ich konglomeracie: taupe, można wybrać drewniane podłogi w czekoladowym odcieniu np. Średniowieczny Zamek 1R czy Dom Dusz 1R z kolekcji artystycznie postarzanych podłóg dębowych Timeless Collection. Z kolei we francuskich i paryskich aranżacjach świetnie odnajdą się trójwarstwowe deski dębowe w miodowym odcieniu – szczególnie te ułożone we wzór jodełki. Przykładem odpowiedniego modelu są podłogi Sense oraz Reflection.

  • Podłoga drewniana Średniowieczny Zamek z kolekcji Timeless Podłoga drewniana Średniowieczny Zamek z kolekcji Timeless
  • Podłoga dębowa olejowana postarzana ręcznie Podłoga drewniana Dom Dusz 1R z kolekcji Timeless
  • Podłoga w jodełkę - aranżacja Podłoga drewniana Reflection Jodełka z kolekcji No Limits

Z kolei w tak modnym ostatnio total looku (monochromatycznej aranżacji bazującej na odcieniach jednego lub kilku zbliżonych kolorów) rozmaite tonacje taupe warto łączyć z odcieniami kremowymi, kości słoniowej oraz kolorem popielatym. Salon w szarościach i beżach to domena stylu skandynawskiego, nordyckiego oraz wabi sabi. W takich aranżacjach odnajdą się zarówno podłogi w naturalnym kolorze drewna (np. Dąb Rustic 1R), jak i te w jasnym odcieniu taupe (np. Passion, Wisdom, SIX_4HIM czy SIX_4HER).

  • Podłoga drewniana Passion z kolekcji No Limits Podłoga drewniana Passion z kolekcji No Limits
  • Podłoga drewniana Wisdom z kolekcji Melody Podłoga drewniana Wisdom z kolekcji Melody
  • Podłoga drewniana Six 4Him z kolekcji Jeans Podłoga drewniana Six 4Him z kolekcji Jeans

Źródło tekstu: https://blog.balticwood.pl/kolor-taupe-we-wnetrzach-z-czym-go-laczyc/